Προολυμπιακό τουρνουά καλαθοσφαίρισης ανδρών 2012
Παγκόσμιο Ολυμπιακό Προκριματικό Τουρνουά ΦΙΜΠΑ 2012 | |
---|---|
Ανδρών | |
Πληροφορίες διοργάνωσης | |
Διοργανώτρια | Βενεζουέλα |
Ημερομηνίες | 2–8 Ιουλίου |
Ομάδες | 12 |
Στάδια | 1 (σε 1 διοργανώτρια πόλη) |
Επίσημη ιστοσελίδα | |
Βενεζουέλα | |
< 2008 2016 > |
Το προολυμπιακό τουρνουά καλαθοσφαίρισης ανδρών 2012 ήταν προκριματικό τουρνουά καλαθοσφαίρισης γυναικών της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης (FIBA) που αποτελούνταν από 12 εθνικές ομάδες, όπου οι τρεις πρώτες ομάδες κέρδισαν από μια θέση στο τουρνουά καλαθοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων του 2012. Πραγματοποιήθηκε το διάστημα 2-8 Ιουλίου 2012.[1] Η Βενεζουέλα φιλοξένησε το τουρνουά στην πόλη του Καράκας.
Έπειτα από την ολοκλήρωση του τουρνουά, η Λιθουανία, η Ρωσία και η Νιγηρία προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016.
Επιλογή διοργανώτριας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Μόνο οι χώρες με ομάδες που θα συμμετείχαν με βάση τη θέση τους στα ηπειρωτικά πρωταθλήματα, είχαν τη δυνατότητα να υποβάλουν προσφορές για τη διοργάνωση του τουρνουα. Η Βενεζουέλα επιλέχθηκε αντί της Αγκόλας, της Π.Γ.Δ.Μ. και της Λιθουανίας.[2] Η διοργάνωτρια ορίστηκε σε μια συνεδρίαση του Κεντρικού Διοικητικού Συμβουλίου της FIBA που πραγματοποιήθηκε στις 10-11 Δεκεμβρίου του 2011 στη Μαδρίτη της Ισπανίας.
Μορφή[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Οι 12 ομάδες χωρίστηκαν σε τέσσερις ομίλους (Όμιλοι Α–Δ) για τη φάση των ομίλων. Οι δύο κορυφαίες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίθηκαν στη φάση νοκ-άουτ. Οι δύο νικήτριες των ημιτελικών προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ οι δύο ηττημένες των προημιτελικών αγωνίστηκαν σε μία επιπλέον φάση για μία επιπλέον θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Συμμετοχές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Μετείχαν οι ομάδες από κάθε ηπειρωτική ζώνη της FIBA που δεν κατάφεραν να προκριθούν απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
|
|
Κλήρωση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε στις 31 Ιανουαρίου του 2012 στο Καράκας.[3]
Δοχείο 1 | Δοχείο 2 | Δοχείο 3 |
---|---|---|
Φάση των ομίλων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Όλες οι ώρες είναι τοπικές (UTC−04:30)
Όμιλος Α[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Θση | Ομάδα | Αγ | Ν | Η | ΠΥ | ΠΚ | ΔΠ | Βθμ | Πρόκριση |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ελλάδα | 2 | 2 | 0 | 205 | 147 | +58 | 4 | Προημιτελικά |
2 | Πουέρτο Ρίκο | 2 | 1 | 1 | 177 | 150 | +27 | 3 | |
3 | Ιορδανία | 2 | 0 | 2 | 115 | 200 | −85 | 2 |
Κανόνες κατάταξης: 1) Βαθμοί, 2) Μεταξύ αγώνες, 3) Καλύτερη βαθμολογία, 4) Καλύτερη επίθεση.
Όμιλος Β[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Θση | Ομάδα | Αγ | Ν | Η | ΠΥ | ΠΚ | ΔΠ | Βθμ | Πρόκριση |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Λιθουανία | 2 | 1 | 1 | 180 | 168 | +12 | 3 | Προημιτελικά |
2 | Νιγηρία | 2 | 1 | 1 | 155 | 151 | +4 | 3 | |
3 | Βενεζουέλα | 2 | 1 | 1 | 153 | 164 | −11 | 3 |
Κανόνες κατάταξης: 1) Βαθμοί, 2) Μεταξύ αγώνες, 3) Καλύτερη βαθμολογία, 4) Καλύτερη επίθεση.
Όμιλος Γ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Θση | Ομάδα | Αγ | Ν | Η | ΠΥ | ΠΚ | ΔΠ | Βθμ | Πρόκριση |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ρωσία | 2 | 2 | 0 | 175 | 125 | +50 | 4 | Προημιτελικά |
2 | Δομινικανή Δημοκρατία | 2 | 1 | 1 | 164 | 169 | −5 | 3 | |
3 | Νότια Κορέα | 2 | 0 | 2 | 141 | 186 | −45 | 2 |
Κανόνες κατάταξης: 1) Βαθμοί, 2) Μεταξύ αγώνες, 3) Καλύτερη βαθμολογία, 4) Καλύτερη επίθεση.
3 Ιουλίου
11:00 |
Νότια Κορέα | 85–95 | Δομινικανή Δημοκρατία | ||
Σκορ ανά περίοδο: 19–17, 22–20, 24–34, 20–24 | ||||
Όμιλος Δ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Θση | Ομάδα | Αγ | Ν | Η | ΠΥ | ΠΚ | ΔΠ | Βθμ | Πρόκριση |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Βόρεια Μακεδονία | 2 | 1 | 1 | 168 | 150 | +18 | 3 | Προημιτελικά |
2 | Ανγκόλα | 2 | 1 | 1 | 152 | 152 | 0 | 3 | |
3 | Νέα Ζηλανδία | 2 | 1 | 1 | 130 | 148 | −18 | 3 |
Κανόνες κατάταξης: 1) Βαθμοί, 2) Μεταξύ αγώνες, 3) Καλύτερη βαθμολογία, 4) Καλύτερη επίθεση.
Knockout stage[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Προημιτελικά | Ημιτελικά | |||||||||||||
Α1 | Ελλάδα | 79 | ||||||||||||
Β2 | Νιγηρία | 80 | ||||||||||||
B2 | Νιγηρία | 77 | ||||||||||||
C1 | Ρωσία | 85 | ||||||||||||
Γ1 | Ρωσία | 80 | ||||||||||||
Δ2 | Ανγκόλα | 65 | ||||||||||||
Δίχως τελικό – νικήτριες ημ. προκρίνονται στους Ολ. | ||||||||||||||
Β1 | Λιθουανία | 76 | ||||||||||||
Α2 | Πουέρτο Ρίκο | 72 | ||||||||||||
B1 | Λιθουανία | 109 | Αγώνας 3ης θέσης | |||||||||||
C2 | Δομινικανή Δημοκρατία | 83 | ||||||||||||
Δ1 | Βόρεια Μακεδονία | 76 | B2 | Νιγηρία | 88 | |||||||||
Γ2 | Δομινικανή Δημοκρατία | 86 | C2 | Δομινικανή Δημοκρατία | 73 |
Ημιτελικά[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
6 Ιουλίου
17:00 |
Βόρεια Μακεδονία | 76–86 | Δομινικανή Δημοκρατία | ||
Σκορ ανά περίοδο: 23–10, 18–18, 15–26, 20–32 | ||||
Ημιτελικά[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Αγώνας για την 3η θέση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Τελική κατάταξη[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
# | Ομάδα | Ν–Η | Πρόκριση |
---|---|---|---|
Ρωσία | 4-0 | Ολυμπιάδα 2012 | |
Λιθουανία | 3–1 | ||
Νιγηρία | 3–2 | ||
4 | Δομινικανή Δημοκρατία | 2–3 | |
5 | Ελλάδα | 2–1 | |
6 | Πουέρτο Ρίκο | 1–2 | |
7 | Βόρεια Μακεδονία | 1–2 | |
8 | Ανγκόλα | 1–2 | |
9 | Βενεζουέλα | 1–1 | |
10 | Νέα Ζηλανδία | 1–1 | |
11 | Νότια Κορέα | 0–2 | |
12 | Ιορδανία | 0–2 |
Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- ↑ «Qualification System – Games of the XXXI Olympiad» (PDF). FIBA. Φεβρουαρίου 2014. Ανακτήθηκε στις 29 Αυγούστου 2014.
- ↑ «Seven countries from three continents bid to host FIBA Olympic Qualifying Tournaments». fiba.com. Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 4 Φεβρουαρίου 2012. Ανακτήθηκε στις 1 Νοεμβρίου 2011.
- ↑ «FIBA.com - Events calendar». fiba.com.[νεκρός σύνδεσμος]
Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
|