Κατάλογος Ελλήνων βουλευτών (1926)
Ακολουθεί ένας κατάλογος με τα πρόσωπα που εξελέγησαν βουλευτές στις εκλογικές περιφέρειες της Ελλάδας έπειτα από τις βουλευτικές εκλογές του 1926.
Εκλεγέντες βουλευτές ανά εκλογική περιφέρεια[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Σύμφωνα με τη στατιστική βιβλιοθήκη της Ελληνικής στατιστικής αρχής βουλευτές εκλέχτηκαν ανά περιφέρεια οι παρακάτω [1]: (Αναφέρονται οι ακριβείς ονομασίες των περιφερειών και η ορθογραφία των ονομάτων)
Τέως Δήμου Αθηναίων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Μερκούρης (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Δ. Ράλλης (Λαϊκό κόμμα)
- Κωνσταντίνος Β. Δεμερτζής (Λαϊκό κόμμα)
- Νικόλαος Χ. Κρανιωτάκης (Λαϊκό κόμμα)
- Χαράλαμπος Κ. Βοζίκης (Λαϊκό κόμμα)
- Κωνσταντίνος Ι. Αγγελόπουλος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Θεολόγος Νικολούδης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Δημήτριος Μπαμπάκος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Αλκιβιάδης Δουλγερίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Παντελής Τσιτσεκλής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Εμμανουήλ Εμμανουηλίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Αθ. Γεωργιάδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αναστάσιος Στρατηγόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Νικόλαος Αμηράς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Μ. Εμπειρίκος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Μιχαήλ Αργυρόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Καλογεράς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Χρήστος Λαδάς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Δήμου Πειραιώς μετά των επαρχιών Αιγίνης, Ύδρας, Τροιζήνας και νήσου Σπετσών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Ιωάννης Σπετσιώτης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Συμεών Συμεονόγλου (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Εμμανουήλ Μαχαίρας (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Προυκάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Στρίγκος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Πάνος Διαμαντόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημήτριος Ομηρίδης Σκυλίτσης (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Βατίστας (Λαϊκό κόμμα)
- Σωτήριος Σωτηριάδης (Λαϊκό κόμμα)
Υπολοίπου νομού Αττικής και Βοιωτίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Πεσμαζόγλου (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Γεώργιος Μικρός (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Λουκάς Κουτσοπέταλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Νικόλαος Ανδρεαδάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Παναγής Νικολαΐδης (Λαϊκό κόμμα)
- Μιλτιάδης Μαντάς (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Κίνιας (Λαϊκό κόμμα)
Νομού Φθιώτιδος και Φωκίδος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Δημήτριος Χατζίσκος (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Τσίβας (Λαϊκό κόμμα)
- Σπύρος Δ. Κρεμεζής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ευστάθιος Γ. Μαλαμίδας (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Χρίστος Ι. Σεργιόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Νικόλαος Γ. Βελέντζας (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Σταύρος Γάτος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ιωάννης Ευταξίας (Κόμμα Συντηρητικών)
- Θαλής Ι. Τσιριμώκος (Μετριοπαθείς Δημοκρατικοί)
Νομού Εύβοιας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Θρασύβουλος Παπαστρατής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Βλαχοθανάσης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Θεμιστοκλής Κακαράς (Ηνωμένοι Αντιβενιζελικοί)
- Σταμάτης Οικονομίδης (Ηνωμένοι Αντιβενιζελικοί)
- Πάνος Β. Χατζηπάνος (Ηνωμένοι Αντιβενιζελικοί)
- Ιωάννης Ν. Βογιατζής (Ηνωμένοι Αντιβενιζελικοί)
Νομού Αργολίδος και Κορινθίας πλην των επαρχιών Ύδρας, Τροιζήνας και της νήσου Σπετσών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Κωνσταντίνος Τσαλδάρης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Γεώργιος Μηναίος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Παναγιώτης Πετρίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αθανάσιος Χριστόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Παναγιώτης Τσαλδάρης (Λαϊκό κόμμα)
- Σταύρος Στάης (Λαϊκό κόμμα)
- Γεώργιος Καρπετόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Απόστολος Ζούζουλας (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Μουτζουρίδης (Λαϊκό κόμμα)
- Σπύρος Ηλιόπουλος (Σύμπραξις Συντηρητικών)
Νομού Αρκαδίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αλέξανδρος Παπαναστασίου (Δημοκρατική Ένωσις)
- Νικόλαος Μπακόπουλος (Δημοκρατική Ένωσις)
- Αριστείδης Τροχάνης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Σπυρίδων Θ. Τσακόπουλος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Θεόδωρος Τουρκοβασίλης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Νικόλαος Τριανταφυλλάκος (Σύμπραξις Συντηρητικών)
- Γεώργιος Μπακόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Λ. Ι. Πλαπούτας (Λαϊκό κόμμα)
- Ηλίας Αποσκίτης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Λακωνίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Θεμιστοκλής Ν. Βαρβιτσιώτης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Πάνος Γ. Παπαδάκος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Νικόλαος Κουμάνταρος (Λαϊκό κόμμα)
- Δημήτριος Πετρακάκος (Λαϊκό κόμμα)
- Γεώργιος Φικιώρης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Μεσσηνίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αλέξανδρος Εμπειρίκος Κουμουνδούρος (Λαϊκό κόμμα)
- Νικόλαος Καλατζάκος (Λαϊκό κόμμα)
- Άγγελος Μεσηρλής (Λαϊκό κόμμα)
- Παναγιώτης Αντωναρόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Γεώργιος Καντιάνης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Εμμανουήλ Φεσσάς (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Περικλής Μπούτος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Φώτιος Π. Μοσχούλης (Κόμμα Εθνικοφρόνων Λαϊκών)
- Παναγιώτης Μερλόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Διονύσιος Μπενάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Αχαΐας και Ήλιδος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Βασίλειος Σαγιάς (Λαϊκό κόμμα)
- Ανδρέας Στεφανόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Δημήτριος Μπούκουρας (Λαϊκό κόμμα)
- Δημήτριος Σ. Στεφανόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Άγγελος Ε. Αγγελόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Σισίνης (Λαϊκό κόμμα)
- Ανδρέας Μιχαλακόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Γόντικας (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Γκότσης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Τάκης Αναστασίου (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ανδρέας Μάρκου (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Γιαννόπουλος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Σταύρος Πολυζωγόπουλος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Βασίλειος Ρούφος (Ανεξάρτητοι Αντιβενιζελικοί)
Νομού Αιτωλίας και Ακαρνανίας πλην επαρχίας Βάλτου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Αθανασιάδης Νόβας (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Γεώργιος Καλαντζόπουλος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Δημήτριος Κατσάνος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ιωάννης Νικολίτσας (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Γεώργιος Αλεξανδρόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Σπυρίδων Κ. Τρικούπης (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Ν. Παπαϊωάννου (Λαϊκό κόμμα)
- Γεώργιος Καφαντάρης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Καναβός (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Τσιγκόλης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Τσακανίκας (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Ζακύνθου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Θεόδωρος Μ. Γούσκος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Διονύσιος Βούλτζος (Λαϊκό κόμμα)
- Νικόλαος Κ. Κολυβάς (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ερμάνης Λούτζης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
Νομού Κεφαλληνίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Διονύσιος Κυπριώτης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Κοσμάς Μπουρμπούλης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Βρασίδας Αλεξάτος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ιωάννης Π. Μεταξάς (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Αντώνιος Α. Φωκάς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Κέρκυρας πλην επαρχίας Λευκάδος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Ευθύμιος Βελλιανίτης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημήτριος Ζυμάρης Ζερβός (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Γ. Θεοτόκης (Λαϊκό κόμμα)
- Σπυρίδων Α. Παϊπέτης (Λαϊκό κόμμα)
- Αριστείδης Α. Πιέρρης (Λαϊκό κόμμα)
Νομού Ιωαννίνων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Μιχαήλ Γούδας (Λαϊκό κόμμα)
- Χρίστος Χρηστοβασίλης (Λαϊκό κόμμα)
- Αλκιβιάδης Λούλης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αλέξανδρος Μελάς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημήτριος Τ. Μπότσαρης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Σπυρίδων Χασιώτης (Αγροτικόν κόμμα Ελλάδος)
Νομοί Πρέβεζας, Άρτης και Επαρχίες Βάλτου και Λευκάδος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Θεόδωρος Χαβίνης (Αγροτικόν κόμμα Ελλάδος)
- Μάρκος Τσαρλαμπάς (Αγροτικόν κόμμα Ελλάδος)
- Αριστοτέλης Βαλαωρίτης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Λεωνίδας Τσιόκος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Κωνσταντίνος Καλκάνης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Γεώργιος Μπανιάς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Λαρίσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αλέκος Ιωαννίδης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ανδρέας Αποστολίδης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Σεραφείμ Μάξιμος (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Κωνσταντίνος Θέος (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Ανδρέας Κόρακας (Δημοκρατική Ένωσις)
- Αδαμάντιος Ευφρεμίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Σπυρίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ευάγγελος Γκλαβάνης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημήτριος Καζάκης (Λαϊκό κόμμα)
- Κωνσταντίνος Καρτάλης (Λαϊκό κόμμα)
- Βασίλειος Ζησιάδης (Λαϊκό κόμμα)
- Αλέξανδρος Γ. Μέρος (Αγροτικόν κόμμα Ελλάδος)
Νομού Τρικάλων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Σπυρίδων Ταλιαδούρος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Αδαμάντιος Έξαρχος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Φίλιππος Χριστοδήμος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Σπυρίδων Αλεξιάδης (Λαϊκό κόμμα)
- Αριστοτέλης Ψάρρας (Λαϊκό κόμμα)
- Σωτήριος Χατζηγάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Χρήστος Αλαμανής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Περικλής Αλεξανδρής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Σίδερης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Ευθήμιος Ζούκας (ανεξάρτητος)
Νομού Κοζάνης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Νικόλαος Α. Κουπαρούσος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Α. Κακουλίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ηλίας Η. Παπαδόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Κ. Βαρβούτης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Λάζαρος Π. Ανδρεάδης (Αγροτικός προσφυγικός συνδυασμός)
- Γεώργιος Α. Μπούσιος (Συνδυασμός Μακεδονική ομάς)
- Αριστείδης Α. Ζάχος (Συνδυασμός Μακεδονική ομάς)
Νομού Θεσσαλονίκης πλην περιφερειών ειρηνοδικείων Κατερίνης, Βέροιας και Ναούσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Νικόλαος Α. Δαρβέρης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Γεώργιος Χατζηγεωργίου (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ιούλιος Εδμόν Άβοτ (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Δημήτριος Ν. Κάκκαβος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Λέων Ιασσωνίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Φιλώτας Παπαγεωργίου (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημοσθένης Αμπατζόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αλέξιος Βουτηράς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Λέων Κυβετός (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Μιχαήλ Κ. Κύρκος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κυριάκος Λ. Μητάκος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κυριάκος Μουζενίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αλέξανδρος Παπαναστασίου (Δημοκρατική Ένωσις)
- Θεόδωρος Π. Ανδρεάδης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Δημήτριος Ε. Ευθυμιάδης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Μάρκος Μ. Θεοδωρίδης (Λαϊκό κόμμα)
- Ιωάννης Καυταντζόγλου (Λαϊκό κόμμα)
- Σταμάτιος Παπάζης (Συνεργατικών Αγροτικόν κόμμα)
- Σεραφείμ Μάξιμος (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Ζακ Βεντούρα (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Δαυΐδ Μποχώρ Σουλάμ (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Ισαάκ Αβραάμ Σιακής (Εβραϊκή πολιτική ένωσις)
- Μεντές Λιάου Μπενσατζής (Εβραϊκή πολιτική ένωσις)
Ειρηνοδικείων Κατερίνης, Βέροιας και Ναούσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Δημήτριος Δημάδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αβραάμ Κ. Γρηγοριάδης
- Αθανάσιος Χατζηνώτας (Λαϊκό κόμμα)
- Γεώργιος Παπαπαράσχου (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
Νομού Χαλκιδικής[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αλέξανδρος Ξανθόπουλος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Πέλλης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Κωνσταντίνος Μαζαράκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γρηγόριος Τηλικίδης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Θωμάς Μαγκριώτης (Συνεργατικόν Αγροτικόν κόμμα)
- Θεμιστοκλής Χρυσοβέργης (Φιλελεύθερον προσφυγικόν κόμμα)
Νομού Φλωρίνης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Σίμος Β. Λιούμπης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Δημήτριος Γ. Τζίμας (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Φίλιππος Δραγούμης (Συνεργατικόν Αγροτικόν κόμμα)
- Νικόλαος Β. Κυριακόπουλος (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Ιωάννης Βαλαλάς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Μόδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Σερρών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αθανάσιος Αργυρός (Λαϊκό κόμμα)
- Παναγιώτης Αλεξίδης (Λαϊκό κόμμα)
- Αναστάσιος Λαζαρίδης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Νικόλαος Τερζόγλου (Δημοκρατική Ένωσις)
- Δούκας Δούκας (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Νικόλαος Μανούσης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
Νομού Κυκλάδων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Κωνσταντίνος Ναυπλιώτης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Πέτρος Ευριπαίος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Περικλής Μαζαράκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Αλαβάνος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημήτριος Βοκοτόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
- Μανούσος Δερλελές (Λαϊκό κόμμα)
- Πέτρος Καμπάνης (Λαϊκό κόμμα)
- Νικόλαος Καμπάνης (Λαϊκό κόμμα)
- Κωνσταντίνος Εμπειρίκος (Λαϊκό κόμμα)
Νομού Λέσβου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Παπανδρέου (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αλκιβιάδης Γαληνός (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Θεοδοσιάδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Καλδής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Δημήτριος Σάλτας (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Α. Σίμος (Φιλελεύθερον προσφυγικό κόμμα)
- Στυλιανός Κρητικός (Φιλελεύθερον Δημοκρατικόν κόμμα)
- Μαλιάκας Λαίλιος (Φιλελεύθερον Δημοκρατικόν κόμμα)
- Βύρων Καραπαναγιώτης (Φιλελεύθερον Δημοκρατικόν κόμμα)
- Γεώργιος Λαζανάς (Ανεξάρτητος συνδυασμός Λαϊκοελευθεροφρόνων)
Νομού Σάμου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Θεμιστοκλής Σοφούλης (Φιλελεύθερον προσφυγικό κόμμα)
- Στυλιανός Μανταφούνης (Φιλελεύθερον προσφυγικό κόμμα)
- Νικόλαος Βλιάμος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Εμμανουήλ Χατζιδάκης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
Νομού Χίου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Ανδρέας Πολεμίδης (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Αναστάσιος Ανδρεάδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Βίκτωρας Κονκουρίδης (Ανεξάρτητοι Βενιζελικοί δημοκρατικοί)
- Αλέξανδρος Παχνός (Ανεξάρτητοι Βενιζελικοί δημοκρατικοί)
- Όμηρος Πανταζίδης (Ανεξάρτητοι Βενιζελικοί δημοκρατικοί)
Νομού Χανίων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αριστομένης Μητσοτάκης (κόμμα Ανεξαρτήτων και προσφύγων)
- Γεώργιος Σήφακας (κόμμα Ανεξαρτήτων και προσφύγων)
- Πολυχρόνης Πολυχρονίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Πανούσης Βολουδάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Ηρακλείου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Μαρής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Κοκκινάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Περδικογιάννης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Πολυχρονάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Φραγκαδιάκης (Λαϊκό κόμμα)
- Βασίλειος Μεϊμαράκης (Λαϊκό κόμμα)
- Αντώνιος Γαλανάκης (Λαϊκό κόμμα)
Νομού Λασηθίου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Μιχαήλ Κοθρής (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Εμμανουήλ Μοδάτσος (Κόμμα Ελευθεροφρόνων)
- Ρούσος Κούνδουρος (Επαρχιακόν κόμμα)
Νομού Ρεθύμνου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Βασίλειος Σκουλάς (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ευστράτιος Φωτάκης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Νομού Έβρου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αναστάσιος Χαϊνόγλου (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Χρήστος Παπάζογλου (Δημοκρατική Ένωσις)
- Αθανάσιος Παπαπαναγιώτου[2] (Δημοκρατική Ένωσις)
- Βασίλειος Χατζηλίας (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Ορφανός (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Χριστόφορος Πανταζίδης (Ανεξάρτητοι Φιλελεύθεροι)
Νομού Ροδόπης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αναστάσιος Μπακάλμπασης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Χαφούζ Αλή Γκαλήπ Οσμάν Ογλού (Δημοκρατική Ένωσις)
- Σουκρή Μαχμούτ Ογλού (Δημοκρατική Ένωσις)
- Φαχμή Χασήμ βέη Ζαδές (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Χασάν Αγά Ζαδέ Μουσταφά (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Τελωνίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ελευθέριος Α. Σταυρίδης (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
Νομού Δράμας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Βοραζάνης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Λάμπρος Λαμπριανίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Γεώργιος Ζερβός (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Λάζαρος Θεοδωρίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
- Κωνσταντίνος Γεωργαντόπουλος (Λαϊκό κόμμα)
Νομού Καβάλας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Γεώργιος Εξηντάρης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αχιλλεύς Παπαδάτος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Στέφανος Καραγεώργης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Σταύρος Νικολαΐδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Τσιονταρίδης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αύγουστος Θεολογίτης (Δημοκρατική Ένωσις)
- Ελευθέριος Σταυρίδης (Ενιαίον μέτωπον εργατών, αγροτών και προσφύγων)
Εκλεγέντες βουλευτές κατά τη γ΄ κατανομή[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Προνομιούχος εκλογική περιφέρεια Ύδρας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αθανάσιος Ν. Μιαούλης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Αντώνιος Α. Σταχτούρης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Ιωάννης Α. Μάνος (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Προνομιούχος εκλογική περιφέρεια Σπετσών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Περικλής Μπούμπουλης (Κόμμα Εθνικοφρόνων)
- Κωνσταντίνος Ε. Πετσάλης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Προνομιούχος εκλογική περιφέρεια Ψαρών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- Αλέξανδρος Μ. Κανάρης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
- Νικόλαος Μαμούνης (Ένωσις Φιλελευθέρων)
Σημειώσεις και παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
- ↑ Ελληνική στατιστική αρχή
- ↑ «Αναβαθμίζεται το Λαογραφικό Μουσείο Μεταξάδων». evros24.gr. 7 Ιουνίου 2020. Ανακτήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 2021.